Bijna 1 op 5 huizen te renoveren volgens Immoweb: Hoeveel goedkoper is dat in Vlaanderen?
Volgens Immoweb staat 18,2 procent van de huizen te koop als te renoveren, in Vlaanderen 17,3 procent, en ze zijn er 30 procent goedkoper. Op levier.be is de mediane vraagprijs van 256 Vlaamse huizen te renoveren 220.000 euro, 36 procent minder.
Beluister de samenvatting
Door levier.be
Gepubliceerd op
Bijgewerkt op
Bijna een op de vijf huizen die in België te koop staan, wordt vandaag aangeboden als "te renoveren". Dat blijkt uit een studie van Immoweb, waarover De Morgen op donderdag 5 november 2026 berichtte: het aandeel steeg van 10,1 procent in 2010 naar 18,2 procent in 2026. In Vlaanderen ging het van bijna 11 naar 17,3 procent.
Voor een koper is vooral de prijs interessant. Een huis te renoveren wordt in Vlaanderen volgens Immoweb 30 procent goedkoper aangeboden dan een vergelijkbare woning in uitstekende staat. Maar wie in Vlaanderen een huis met EPC-label E of F koopt, moet het binnen 6 jaar renoveren tot minstens label D. Levier legde de cijfers naast het aanbod in de vijf Vlaamse provincies op levier.be.
Wat zegt de studie van Immoweb?
| Cijfer | Vlaanderen | Wallonië | Brussel | België | Bron |
|---|---|---|---|---|---|
| Huizen "te renoveren" in 2010 | bijna 11 % | 9 % | 12,5 % | 10,1 % | Immoweb |
| Huizen "te renoveren" in 2026 | 17,3 % | 19,4 % | 20,6 % | 18,2 % | Immoweb |
| Huizen "op te frissen" in 2026 | 9,9 % | 14,8 % | 14,6 % | Immoweb | |
| Prijsverschil te renoveren t.o.v. uitstekende staat (150 m²) | -30 % | -35 % | -27 % | Immoweb | |
| Huizen te koop in Vlaanderen op levier.be met "te renoveren" | 28,7 % (256 van 893) | Levier, 6 november 2026 | |||
| Mediane vraagprijs op levier.be, te renoveren t.o.v. zonder aangekondigde werken | 220.000 euro t.o.v. 345.000 euro (-36 %) | Levier, 6 november 2026 |
Immoweb vergelijkt de zoekertjes op zijn platform sinds 2010. Het aandeel huizen in uitstekende staat bleef in dezelfde periode rond 25 procent hangen. Bij appartementen bleef het aandeel te renoveren laag, rond 3,5 procent.
De staat van de woning wordt wel door de verkoper of het vastgoedkantoor zelf ingevuld. Volgens Immoweb-topman Piet Derriks wijst de stijging ook op een groter bewustzijn rond energie, waardoor verkopers de staat van een woning nauwkeuriger beschrijven. De cijfers bewijzen dus niet op zich dat het woningbestand slechter wordt.
Wat tonen de Vlaamse zoekertjes op levier.be?
Methode Levier: op 6 november 2026, om 3.33 uur (Brusselse tijd), lazen we alle huizen en villa's te koop in de vijf Vlaamse provincies op levier.be uit, zonder dubbels. Een huis telt als "te renoveren" als de titel of de beschrijving dat uitdrukkelijk vermeldt ("te renoveren", "op te knappen", "à rénover" enzovoort), als "op te frissen" als alleen een opfrissing wordt vermeld. De medianen gaan over vraagprijzen vanaf 20.000 euro en vergelijken huizen te renoveren met huizen zonder aangekondigde werken.
| Provincie | Huizen te koop | Waarvan te renoveren | Mediaan te renoveren | Mediaan zonder aangekondigde werken | Verschil |
|---|---|---|---|---|---|
| Antwerpen | 186 | 52 (28,0 %) | 232.500 euro | 375.000 euro | -38 % |
| Oost-Vlaanderen | 250 | 78 (31,2 %) | 225.000 euro | 350.000 euro | -36 % |
| West-Vlaanderen | 241 | 57 (23,7 %) | 224.500 euro | 350.000 euro | -36 % |
| Limburg | 119 | 30 (25,2 %) | 197.000 euro | 285.000 euro | -31 % |
| Vlaams-Brabant | 97 | 39 (40,2 %) | 215.000 euro | 320.000 euro | -33 % |
| Vlaanderen | 893 | 256 (28,7 %) | 220.000 euro | 345.000 euro | -36 % |
Het prijsverschil op levier.be (-36 procent) ligt in dezelfde orde als dat van Immoweb (-30 procent), al is de methode anders: wij vergelijken medianen zonder correctie voor de oppervlakte. Het aandeel te renoveren ligt op levier.be hoger (28,7 procent tegenover 17,3 procent). Twee mogelijke verklaringen: het aanbod op levier.be bestaat vooral uit notariële verkopen, uit de hand of via openbare notariële verkoop, en onze zoektocht op trefwoorden in de tekst is ruimer dan het vakje "staat van het pand" op Immoweb. Het is geen staal van de hele Vlaamse markt.
Ook het EPC-label wijst in dezelfde richting. Van de 243 huizen te renoveren met een gekend label hebben er 214 label E of F (88,1 procent). Voor alle 844 Vlaamse huizen met een gekend label is dat 53,2 procent.
Peiling
Zou u een huis te renoveren kopen met de renovatieplicht?
- Ja, als de werken berekend zijn
- Alleen als het op te frissen is
- Nee, liever instapklaar
- Ik weet het niet
Wat betekent de renovatieplicht voor de korting?
Volgens Vlaanderen.be moet wie sinds 2023 een woning met EPC-label E of F koopt, ze binnen 6 jaar na het verlijden van de akte grondig energetisch renoveren tot minstens label D. Dat moet bewezen worden met een nieuw EPC. De termijn werd voor lopende en nieuwe overdrachten verlengd van 5 naar 6 jaar, een maatregel die op 12 december 2025 definitief werd goedgekeurd.
Concreet voorbeeld uit het aanbod op levier.be van 6 november 2026: een halfopen woning te renoveren in Kruibeke (Oost-Vlaanderen), bouwjaar 1975, 118 m² bewoonbare oppervlakte, 3 slaapkamers, tuin en garage, vraagprijs 210.000 euro. Het EPC-label is E, met 459 kWh/m² per jaar, en het zoekertje vermeldt dat de renovatieplicht van toepassing is.
- Vraagprijs per vierkante meter: 210.000 euro ÷ 118 m² = 1.780 euro/m².
- Ter vergelijking, mediane vraagprijs in Oost-Vlaanderen op levier.be: 225.000 euro voor een huis te renoveren, 350.000 euro zonder aangekondigde werken.
- Termijn: wie deze woning bijvoorbeeld op 1 februari 2027 aankoopt, moet vóór 1 februari 2033 label D halen, naar het voorbeeld dat Vlaanderen.be zelf geeft.
Het verschil met de mediaan voor huizen zonder aangekondigde werken in Oost-Vlaanderen bedraagt 140.000 euro. Dat is geen budget dat u vrij te besteden hebt: het gaat om andere huizen, met een andere ligging en oppervlakte. Vraag vóór een bod offertes of een renovatieadvies, zodat u weet wat label D in deze woning kost.
Waar let u op vóór een bod?
1. Lees het EPC volledig. Naast het label vermeldt het EPC de aanbevolen werken. Dat is een eerste lijst voor de offertes. Lees ook onze gids over de renovatieverplichting. 2. Reken de werken mee in uw bod. De korting van 30 procent uit de studie van Immoweb is alleen interessant als de werken minder kosten. 3. Vertrouw niet blind op de vermelding. "Op te frissen" (verf, keuken, badkamer) en "te renoveren" (dak, ramen, isolatie) betekenen iets anders, en de verkoper vult de staat zelf in. Bezoek de woning met iemand die verstand heeft van bouwen.
Lees ook
- OESO: Vlaanderen moet 3 keer sneller renoveren. Wat betekent dat voor een huis te renoveren?
- Mijnwerkershuis kopen in Limburg: geldt de renovatieplicht als de wijk beschermd erfgoed is?
- Huizen te renoveren te koop in Oost-Vlaanderen
Bronnen: De Morgen, "Bijna een op de vijf huizen op de markt moet nog gerenoveerd worden", 5 november 2026 (studie Immoweb); Trends-Tendances, 5 november 2026 (studie Immoweb); Vlaanderen.be, "Renovatieverplichting voor residentiële gebouwen" (geraadpleegd op 6 november 2026); zoekertjes Levier, huizen te koop in Vlaanderen (6 november 2026, 3.33 uur).
Redactie Levier. Dit artikel vat een studie van Immoweb samen zoals gebracht in de pers, aangevuld met zoekertjes op levier.be; het is geen schatting en geen beleggingsadvies. De prijzen zijn vraagprijzen.