Naar de inhoud
Het districtshuis van Borgerhout in rode baksteen met witte banden, puntgevels en een hoge toren met uurwerk, onder een bewolkte hemel. Belgische vastgoedmarkt
Foto: Elian Van den Eynde, CC BY 4.0, Wikimedia Commons. Het districtshuis van Borgerhout aan het Moorkensplein, 22 oktober 2017. De restauratie van toren, gevels en ramen start op 26 oktober 2026.

Beschermd huis te renoveren: hoeveel erfgoedpremie krijgt u?

Maandag 26 oktober 2026 start de restauratie van het beschermde districtshuis van Borgerhout: de stad Antwerpen investeert meer dan 3 miljoen euro, Vlaanderen geeft 300.000 euro erfgoedpremie. Ook een particulier kan die premie krijgen, maar alleen voor beschermd erfgoed. Op Levier staan 13 Vlaamse woningen te koop met een erfgoedvermelding, waarvan 3 beschermd monument.

Beluister de samenvatting

Door Rachid Bouhmou, Redactie Levier

Gepubliceerd op

Bijgewerkt op

Een fout melden

Maandag 26 oktober 2026 begint de restauratie van de buitenkant van het districtshuis van Borgerhout. Het gebouw aan het Moorkensplein dateert van 1886-1889 en is sinds 1974 beschermd als monument. De stad Antwerpen investeert meer dan 3 miljoen euro, Vlaanderen kent via het agentschap Onroerend Erfgoed een premie van 300.000 euro toe, meldde de stad op 23 oktober. Die erfgoedpremie bestaat niet alleen voor overheden. Wie een beschermd huis koopt en renoveert, kan ze ook aanvragen. Hoeveel krijgt u, en voor welke woningen?

Kerncijfers

CijferWaardeBron en datum
Investering stad Antwerpen in het districtshuismeer dan 3 miljoen euroStad Antwerpen, 23 oktober 2026
Erfgoedpremie van Vlaanderen300.000 euroStad Antwerpen, 23 oktober 2026
Start en einde van de werken26 oktober 2026 tot eind 2027Stad Antwerpen, 23 oktober 2026
Basispremie standaardprocedure40 procentOnroerend Erfgoed, premiepercentages
Maximaal bedrag aan werken per dossier250.000 euro, zonder btwOnroerend Erfgoed, standaardprocedure
Plafond over vijf jaar500.000 euro aan werkenOnroerend Erfgoed, standaardprocedure
Vlaamse woningen te koop met erfgoedvermelding13, waarvan 3 beschermd monumentLevier, 25 oktober 2026, 8.09 uur

Wat gebeurt er in Borgerhout?

De aannemer vervangt de leien van de toren en herstelt waar nodig de andere daken. Het houtwerk van de toren wordt plaatselijk vervangen of verstevigd. Alle ramen krijgen isolerende beglazing, het glas-in-lood wordt hersteld en krijgt voorzetbeglazing. Aan de gevels worden scheuren en open voegen bijgewerkt.

Ook de beiaard gaat in revisie: 47 klokken, samen 5.500 kilo brons, worden tijdelijk gedemonteerd. Er komen twee extra klokjes en een nieuw klavier. Het loket van het district blijft op afspraak open. Volgens de planning zijn de werken eind 2027 klaar.

Het zijn precies de werken die ook in een beschermd woonhuis vaak terugkomen: dak, schrijnwerk, gevels en isolerend glas.

Peiling

Zou jij een beschermd huis kopen om te renoveren?

  • Ja, met de erfgoedpremie
  • Nee, te veel regels
  • Ik weet het nog niet

Hoeveel premie krijgt u voor een beschermd huis?

Onroerend Erfgoed berekent de premie op de kostenraming of offerte van de werken die in aanmerking komen. Bij de standaardprocedure telt maximaal 250.000 euro aan werken mee. De btw is niet betoelaagbaar.

Het basispercentage is 40 procent. Een verhoogd percentage van 60 procent geldt onder meer voor goederen van een lokale overheid met een publieksfunctie, voor onderwijsgebouwen en voor gebouwen van een erkende eredienst. Wie zijn erfgoed al zes jaar goed onderhoudt, kan 10 procent extra krijgen.

Aanvaarde werken (zonder btw)40 procent40 + 10 procent60 procent60 + 10 procent
20.000 euro8.000 euro10.000 euro12.000 euro14.000 euro
60.000 euro24.000 euro30.000 euro36.000 euro42.000 euro
250.000 euro (maximum)100.000 euro125.000 euro150.000 euro175.000 euro

Twee grenzen: per bescherming kunt u maar één premie per jaar aanvragen via de standaardprocedure, en over vijf jaar telt maximaal 500.000 euro aan werken mee. Voor grotere projecten bestaat een aparte procedure via oproepen.

Een voorbeeld: beschermd woonhuis in Gistel

In Gistel staat een beschermd woonhuis uit 1919 te koop via een openbare notariële verkoop. De instelprijs is 165.000 euro, het perceel meet 492 vierkante meter, het EPC-label is C. Bieden kan van 9 tot 17 november 2026, volgens de fiche op Levier.

Stel dat een koper het dak en de ramen laat herstellen voor 60.000 euro zonder btw, en dat Onroerend Erfgoed die werken aanvaardt. Met het basispercentage van 40 procent bedraagt de premie 24.000 euro. De btw betaalt hij zelf. Dat is een rekenvoorbeeld, geen belofte: welke werken in aanmerking komen, beslist het agentschap per dossier.

Wat is het verschil tussen beschermd en vastgesteld erfgoed?

Een beschermd monument is bij besluit beschermd. Daar horen plichten bij, zoals het goede onderhoud, en ook de toegang tot de erfgoedpremie. Een gebouw dat "vastgesteld bouwkundig erfgoed" is, staat in de inventaris. Dat is een andere status: het geeft geen recht op de erfgoedpremie.

De status van een pand vindt u in de inventaris van Onroerend Erfgoed, hier de fiche van het gemeentehuis van Borgerhout. Zoek er het adres van een woning op vóór u een bod doet.

Let ook op twee fiscale voordelen die verdwenen zijn: de halvering van het verkooprecht en de vermindering in de personenbelasting voor beschermd erfgoed zijn sinds 1 januari 2025 afgeschaft, aldus Onroerend Erfgoed.

Hoeveel erfgoedwoningen staan er te koop?

Op 25 oktober 2026, om 8.09 uur, lazen we alle zoekertjes van de vijf Vlaamse provincies via de publieke API van Levier (GET /api/listings?province=…, alle pagina's, elke fiche één keer). We zochten in titel en beschrijving naar "beschermd monument", "vastgesteld bouwkundig erfgoed", "inventaris" en de Franse vertalingen daarvan. Vermeldingen als "niet opgenomen in de inventaris" hebben we geschrapt, en een pand dat twee keer verschijnt, telt één keer.

ProvincieWoningen met erfgoedvermeldingWaarvan beschermd monument
Antwerpen51
Vlaams-Brabant21
West-Vlaanderen31
Oost-Vlaanderen30
Limburg00
Totaal133

Dat zijn 13 van de 1.063 Vlaamse huizen en appartementen op Levier. De mediaanprijs is 300.000 euro. Acht van de dertien hebben EPC-label F en zeven vermelden uitdrukkelijk dat het pand te renoveren is. Slechts drie zijn beschermd monument: het woonhuis in Gistel, een pastorie in Laar (Landen) en het gebouw Den Gulden Arent in Mechelen. Voor de tien andere geldt de erfgoedpremie niet. Niet elk zoekertje vermeldt de erfgoedstatus: dit is een minimum.

Een huis te renoveren met EPC-label F valt bovendien onder de renovatieverplichting. Lees ook onze gids over een huis met EPC F kopen.

Lees ook

Bouwkundig erfgoed in Wijgmaal en Wilsele: 32 gebouwen vastgesteld. Vlaanderen telt meer dan 1 miljoen appartementen: is een huis te renoveren nog goedkoper?. Warmtepomp nu één op vijf nieuwe toestellen: zoveel premie krijg je in 2026.

Bronnen: Stad Antwerpen, "Start restauratiewerken districtshuis Borgerhout", 23 oktober 2026 ; Onroerend Erfgoed, erfgoedpremie ; Onroerend Erfgoed, standaardprocedure voor een erfgoedpremie ; Onroerend Erfgoed, premiepercentages ; Inventaris Onroerend Erfgoed, Gemeentehuis Borgerhout ; publieke API van levier.be, lezing van 25 oktober 2026, 8.09 uur.

Erfgoedpremie bij 60.000 euro aanvaarde werken (zonder btw), in euro

Basispercentage 40 %24.000
40 % + 10 % goed onderhoud30.000
Verhoogd 60 %36.000
60 % + 10 %42.000
Bron: levier.be · Bron: Onroerend Erfgoed, premiepercentages; berekening Levier, 25 oktober 2026.